Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Hakkımızda          Referanslarımız          Resim Galerisi            Video Galerisi            Köşe Yazarı Girişi          İletişim
 

MEYVECİKTE BORDO BULAMACI VE UYGULANMASI - ALTINKAYNAK TARIMSAL MÜHENDİSLİK ve DANIŞMANLIK
   
 MEYVECİKTE BORDO BULAMACI VE UYGULANMASI

MEYVECİKTE BORDO BULAMACI VE UYGULANMASI
 Yazı Boyutu

 Tarih : 29.01.2014 - 13:19:20 


Değerli çifçi kardeşlerim, bölgemiz için önem arzeden fındık, ceviz ve her türlü meyve ağaçlarının bakteriyel ve mantari hastalıklarında kullanılan aynı zamanda bazı yaprak bitleri ortamınıda bozan bordo bulmacı hakkında sizlere bilgi vereceğim.


       Bordo bulamacı, göztaşı (Bakır Sülfat %98) ve kireç kullanarak hazırlanan bir karışımdır. Bordo bulamacı çok sayıda mantari ve bakteriyel hastalıklara karşı kullanılabilen bir tarım ilacıdır. Özellikle sonbaharda (yaprakların ¾’ü yada tamamı döküldüğünde) ve ilkbaharda (gözler uyanmadan önce) meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında, ertesi yıl çıkabilecek potansiyel olarak bulunan pek çok hastalığa karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır.

       Bazı meyvecilerimiz bordo bulamacına meyve ağaçlarının aspirini diye adlandırmaktadırlar. Kısmen doğru kabul edebileceğimiz bir tabirdir. Sonbahar ve ilkbaharda bordo bulamacı kullanılmadan bazı bakteriyel hastalıklarla mücadelede tam başarıya ulaşmak mümkün değildir. Bordo bulamacı kullanıma hazır halde ilaç bayilerinde bulunabileceği gibi, bakır sülfat (göztaşı) ve kireç ile hazırlanıp kullanılması da mümkündür.

Bordo Bulamacının Hazırlanışı Bordo bulamacının dozları,  kullanılacağı zamana göre değişmektedir. Meyve ağaçlarına sonbahar ve ilkbaharda uygulanacak koruma amaçlı genel kullanım dozları %2 ve %1’liktir. Aşağıda örnek olarak verilen %1’lik bordo bulamacının hazırlanışı esas alınarak diğer oranlarda bordo bulamacı hazırlanabilir. %1’lik Bordo Bulamacının  Hazırlanışı (10 Litre yani yaklaşık bir sırt tulumbası için ) İçin Gerekli Madde Ve Malzemeler:

·       100 gr göztaşı ve 100 gr sönmüş kireç (veya 50 gr sönmemiş kireç),

·       20 litrelik 1 adet plastik kova,

·       Yaklaşık 1 m uzunluğunda ağaçtan iki adet sopa.

  100 gr sönmüş kireç bir plastik kovaya konur ve üzerine bir miktar temiz su ilavesiyle karıştırılarak ayran kıvamına getirilir. Benzer şekilde 100 gr göztaşı ayrı bir plastik kovaya konur ve üzerine bir miktar temiz su ilavesiyle karıştırılarak 2 litreye tamamlanır. İlaçlama pompasına (örneğin; 10 lt lik) deposuna bir miktar su (1-2 litre) konur. Bunun üzerine önce hazırlanan sönmüş kireçli su tankın süzgecinden geçirilerek boşaltılır. Daha sonra hazırlanan göztaşı eriyiği yine tank süzgecinden geçirilerek yavaş yavaş boşaltılırken bir yandan da devamlı karıştırılır. Böylece açık mavi renkli bir bulamaç meydana gelir.İlaçlama pompası (pulverizatör) su ilavesiyle 10 litreye tamamlanır. Böylece %1 lik 10 litre ,bordo bulamacı hazırlanmış olur. Siz bu ölçüleri kullancağınız alan ve miktara göre uyarlayarak kullanabilirsiniz. (dikkat: göztaşılı su kireçli su üzerine dökülecek tersi olmayacak)

Bordo Bulamacını mutlaka kontrol ediniz . Usulüne uygun olarak hazırlanan bordo bulamacının mavi renkte, nötr veya alkali olması arzu edilir. Tek başına göztaşı eriyiği yakıcıdır. Konulan kirecin yeterli gelip gelmediğini kontrol etmek için 3-5 cm boyunda, passız,  parlak bir çivi hazırlanan bordo bulamacına batırılarak 4-5 dakika bekletilir ve sonra çıkarılır. Çivi üzerinde esmer, kırmızı bir leke meydana geldiyse biraz daha kireçli su ilavesi gereklidir. Şayet çivi olduğu gibi lekesiz çıkar ise ilaç iyi hazırlanmış ve kullanıma hazır demektir.

Bordo Bulamacı hazırlanırken ve kullanırken dikkat edilecek hususlar şunlardır.

 

1-Öncelikle Bordo bulamacı hazırlanırken demir, saç gibi metal kaplar kullanılmamalıdır.

 

2- Bordo bulamacı hazırlanırken daima kireçli suyun üzerine, göztaşı eritilmiş su ilave edilir. Tersi durumda kimyasal tepkime değişeceğinden istediğimiz etki bulamaçta oluşmaz.

 

3- İlaçlama tankına sönmüş kireç eriyiği ve göztaşı eriyiği boşaltılırken süzgeçten geçirilmesi gerekir. Süzgeç kullanılmaz ise bazı artık parçacıklar ilaçlama aletinin memesini tıkar.

 

4- Bordo bulamacı hiçbir ilaçla karıştırılmaz.

 

5- İlaçlama Ağacın üst dallarından başlayarak alta doğru aşırıya kaçmadan, yıkama şeklinde (boş, kuru dal kalmadan tüm gövde) ilaçlama yapılır.

 

 6-İlaçlamadan sonra 10 saat içinde yağış olursa ilaçlamayı tekrar etmek gerekir. Hazırlanan ilacın aynı gün içinde kullanılması tercih edilmelidir..

 

 7- eğer hazırlanmış olan bordo bulamacı hemen kullanılmayacaksa hazırlanmış olan 10 litre bordo bulamacına 20 gr şeker karıştırılmak suretiyle 15-20 gün muhafaza etmek mümkündür.

 

8-Bordo bulamacı atıldıktan sonra ilaçlama aleti iyice yıkanıp temizlenmelidir.

Bordo bulamacı fındıkta bakteriyel yanıklık, Elma ve armut kara lekesi, armutlarda memeli pas, yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında ateş yanıklığı, monilya, eriklerde cep hastalığı, kayısı ağaçlarında sürgün ve dal yanıklığı, kayısılarda yaprak delen, sert çekirdekli meyve ağaçlarında bakteriyel kanser ve zamklanma, kiraz dal yanıklığı , şeftali yaprak kıvırcıklığı, şeftalide yaprak delen, meyve ağaçlarında armıllarıa kök çürüklüğü, bağlarda ölü kol, bağ antraknozu, bağ mildiyösü hastalıklarına karşı kullanılabilmektedir.

         

     Yukarıda belirttiğim gibi çoğu çiftçilerce bir nevi aspirin diye adlandırılan . bordo bulamacı hakkında daha geniş bilgi için uzman kişilere danışmayı ihmal etmeyiniz.

 

HER TÜRLÜ TARIMSAL TEKNİK BİLGİ -ZİRAİ İLAÇ-TOHUM VE BİTKİ BESLEME KONULARINDA HİZMETİNİZDE OLAN  ALTINKAYNAK TARIM  BEREKETLİ VE BOL ÜRETİM DÖNEMLERİ DİLER. 

 

  Editör :  Abdurrahman ALTINKAYNAK

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 7 Puan Verildi
1324 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

A. Altınkaynak

A. Altınkaynak ¬
TOPRAK ÜZERİNE...
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Nisan 2014

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 11
 Dün : 63
 Toplam : 48227
 Ip No : 54.205.173.252
     
 
 Faydalı Linkler
Link Yonetim Sistemi

Bursa Tohum
Bursa Tohum, Fide Satış, Domates tohumu
 

İzotar
İzotar
 

MAY Agro
May Agro Tohumculuk, sebze tohumları ve fidelerinin; üretimi, tarla, endüstri ve yem bitkileri tohumlarının araştırılması, üretimi,
 

Hasad Yayıncılık
Tarım, hayvancılık ve gıda sektörlerine yönelik kitap ve dergiler yayınlayan firmanın yayınlarıyla ilgili bilgiler ve abonelik formu.
 

Tohumcu
Milli tohumculuk firmaları güçlerini birleştirmeli ve birlikte projeler üretebilmelidirler.
 

Türkiye Tohumcular Birliği
Türkiye Tohumcular Birliği Web Sitesi
 

Ferbanat L
Ferbanat L organik sivi gübre, vermikompost.
 

Arı Dostufo
Arıdostu,bal arıları ve arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
 

Tarım Bakanlığı
T.C. Tarım Bakanlığı Resmi Web Sitesi
 

 


 

 
 

 
 Tarım TV

 
 Son Bilgiler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Bilgiler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.1322 2.136
  Euro 2.9507 2.956
 
 Hava Durumu 
PageRank Checker


Güncel bilgi paylaşımı | Tarımsal Danışmanlık | Tarımsal Haberler | Tarımsal Bilgiler | Tarımsal İlaçlar | Tohum Fide ve Fidanlar | Bitki Besleme | Arıcılık | Referanslarımız | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2005- ALTINKAYNAK TARIMSAL MÜHENDİSLİK ve DANIŞMANLIK - Tüm Hakları Saklıdır.